تبلیغات
Ž - هنوز هم می‌توانم اسب بکشم!
 
یکشنبه 14 خرداد 1396 :: نویسنده : نویسنده Žمفیدستان:

مروری بر زندگی و آثار « وُلف اِرلبروخ»، نویسنده و تصویرگر كتاب‌های كودك و نوجوان


هنوز هم می‌توانم اسب بکشم!


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – ترجمه و نگارش: نیلوفر نیک‌بنیاد:
اغلب کسانی که با ادبیات کودک و نوجوان سر و کار دارند، حداقل یک‌بار اسم جایزه‌ی «آسترید لیندگرن» به گوششان خورده و مشتاق شنیدن اسم برگزیدگان این جایزه شده‌اند.

دولت سوئد جایزه‌ی «آسترید لیندگرن» را از سال ۲۰۰۲ میلادی (۱۳۸۱خورشیدی) به یاد این نویسنده‌ی سوئدی بنیان‌گذاری كرد تا با تقدیر از یك یا چند نویسنده، تصویرگر، قصه‌گو و فعال ترویج كتاب‌خوانی، ادبیات كودك و نوجوان را ارتقا ببخشد.

«فرهاد حسن‌زاده» (نویسنده)، «پژمان رحیمی‌زاده» (تصویرگر)، زنده‌یاد «توران میرهادی»، كتاب‌خانه‌ی سیار كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان و طرح «با من بخوان»، پنج نامزد ایران در جایزه‌ی آسترید لیندگرن سال ۲۰۱۷ میلادی بودند.

چند روز بیش‌تر از معرفی برگزیده‌ی این جایزه نمی‌گذرد. «ولف ارلبروخ»، نویسنده و تصویرگر آلمانی، این جایزه‌ی ارزشمند ادبیات كودك ‌و نوجوان را به‌دست آورد و مبلغ پنج میلیون كرونی (تقریباً معادل ۵۵۰‌هزار دلار) دریافت كرد.

ولف ارلبروخ ۶۹ ساله، اولین كتاب خود را در ۳۸ سالگی منتشر كرد؛ هر چند پیش از آن تصویرهایی برای برنامه‌های تبلیغاتی كشیده بود. او تا به‌حال بیش از ۱۰ كتاب نوشته و حدود ۵۰ كتاب تصویرگری كرده است.

ارلبروخ در مورد این‌كه چرا ترجیح داده متن برخی كتاب‌ها را خودش بنویسد، می‌گوید: «من فكر می‌كنم در مورد كودكان، تصویر و متن دقیقاً به یك اندازه تأثیر دارند و باید با هم به تعادل برسند.»

او در دوران كودكی هیچ كتابی مناسب سنش نداشته است. تنها كتاب مورد علاقه‌اش در میان كتاب‌های پدر و مادر، كاتالوگی پر از آثار نقاش‌های معروف بود كه می‌توانست بارها آن را ورق بزند و تماشا كند.

در حال حاضر در آثارش از تكنیك‌های مختلفی مثل كلاژ، مداد، گچ و آبرنگ استفاده می‌كند و با این‌كه در اكثر آن‌ها مهارت بسیاری دارد، هرروز چیز جدیدی برای یاد گرفتن پیدا می‌كند.

او هم‌چنین عادت دارد كه خیلی‌وقت‌ها، دانسته‌های قبلی خود را تمرین كند تا چیزی از یادش نرود. مثلاً در كنار روزنامه‌ی صبح، تصویری از پای عقب یك اسب می‌كشد تا مطمئن شود هنوز هم می‌تواند مثل قدیم اسب‌ها را خوب تصویرگری كند.

ارلبروخ از معدود كسانی است كه در آثارش موضوع‌های تلخ و دشواری مانند مرگ را برای كودكان مطرح می‌كند. خیلی از نویسندگان معتقدند كه او محدودیت‌های ادبیات كودك را زیر پا گذاشته و هم در تصاویر، هم در موضوع‌هایی كه می‌توان برای بچه‌ها گفت، حرف‌های سخت صادقانه و تأثیرگذار مطرح می‌كند. آثار او واقعیت‌های تلخ و شیرین زندگی را به كودكان نشان می‌دهد.

به‌عنوان مثال یكی از كتاب‌های او به‌نام «اردك، مرگ و گل لاله» (كه تمام‌كردنش ۱۰ سال طول كشید) در مورد اردكی است كه مرگ به‌دنبالش افتاده است. اگرچه موضوع این اثر و برخی آثار دیگر این هنرمند، بسیار تلخ به‌نظر می‌رسد، اما طنزهای ظریف و شیرینی در تصاویرش وجود دارد كه روبه‌رویی با چنین موضوع‌هایی را برای مخاطب آسان‌تر می‌كند.

یك بار وقتی خبرنگاری از او پرسید كه چرا شخصیت‌های تصویرگری‌هایش زیبا نیستند، پاسخ داد: «برای این‌كه اغلب ما در معنای واقعی كلمه زیبا نیستیم. این چیزی است كه ما در حقیقت هستیم و من می‌خواهم همین حقیقت را نمایش بدهم.

بیش‌تر بچه‌های امروزی تصویری كه از یك خرگوش دارند،‌ تصویر زیبایی از حیوانی با بینی صورتی و چشمان آبی است، برای همین وقتی با یك خرگوش واقعی مواجه می‌شوند، فكر می‌كنند یك هیولا دیده‌اند؛ موجودی استخوانی و بزرگ كه چندان هم زیبا
نیست!»

بسیاری از آثار او نشانه‌هایی از زندگی شخصی‌اش را همراه دارند. به‌عنوان مثال «موش كور كوچكی كه می‌دانست هیچ‌چیز به او مربوط نیست» مانند خود ارلبروخ یك عینك گرد شیشه‌ای می‌زند؛ یا «لئونارد»، داستان پسری كه به یك سگ تبدیل می‌شود. این داستان از زندگی پسر ارلبروخ و ترس او از سگ‌ها الهام گرفته است.

وقتی مسئولان جایزه‌ی آسترید لیندگرن با او تماس گرفتند و خبر برنده‌شدنش را دادند،‌ اولین واكنشش این بود: «متأسفم! لال شدم!» اما در ادامه تعریف كرد كه همان روز وقتی برای پیاده‌روی از خانه بیرون رفته بود، مرد جوانی كه سوار بر دوچرخه از تپه بالا می‌رفت، به او گفت: «به‌خاطر كتاب‌های كودكت ازت ممنونم» و او این حرف را به فال نیك گرفت.

ارلبروخ علاوه بر نویسندگی و تصویرگری، در دانشگاه هم تدریس می‌كند، اما می‌گوید چیز خاصی برای یاد دادن به جوان‌ها ندارد. تنها توصیه‌ی او این است كه «خوب به اطرافتان نگاه كنید!»

كتاب «سؤال بزرگ» یكی از كتاب‌های این نویسنده و تصویرگر آلمانی برای كودكان است كه در ایران منتشر شده است.

دوچرخه شماره ۸۷۴لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

فان وسرگرمیمتن آهنگ جدید مسعود صادقلو و مهدی حسینی بنام رفت رفت دل من رفت مگه از دست نگاهت میشه لاله اسکندری و همسرش دو روز بعد از عروسی عکس …اخبار داغلاله و ساسان در کارت دعوت عروی‌شان نوشته بودند ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید هم تسهیلات مربوط به جانبازان زیر درصدكلیه‌ جانبازان‌ زیر درصد پس‌ از حضور در كمیسیون‌ پزشكی‌ و بررسیهای‌ انجام‌ شده عاقبت عدم فرار از مدرسهدر گوشه میخانه هم ما را تو پیدا می‌کنی فکر کنم تنها کاری که در زندگی‌ام به‌خوبی و گنجور سعدی دیوان اشعار ترجیع بندمهران نوشته با سلام و درود فراوان از سایتتون لذت بردم ولی هنوز کامل نیست خیلی از نامِ من عشق است، آیا می شناسیدم؟برگرد عزیزم این قدم هایِ لجوح تو را بی رحمانه از خانه دور می کنند برگرد هنوز هیچ پلی سرانجام ابراهیم مالک،مصعب ابن زبیر،ابن حر و …شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد که عاقبت مصعب ابن زبیر،ابراهیم مالک ،ابن حر و راز های موفقیت در زندگی برایان تربسی شما آنچه را که میبینید باور نمیکنید بلکه آن چیزی را میبینید که قبلاً آیا بختک از نظر دینی واقعیت دارد؟ شهر سوالبختک یک پدیده طبیعی است که عده بسیاری آن را تجربه کرده اند به این شکل که از خواب بیدار الف چند نکته درباره طب مدرن و طب سنتیمدتی است که سایت الف میزبان مناظره ای پیرامون طب سنتی و طب مدرن است و طرفداران و هنوز هم می‌توانم اسب بکشم هنوز هم می‌توانم اسب بکشم هنوز هم می‌توانم اسب بکشم ترجمه و نگارش نیلوفر نیک‌بنیاد هنوز هم می‌توانم اسب بکشم هنوز هم می‌توانم اسب بکشم عقب یك اسب می‌كشد تا مطمئن شود هنوز هم می‌تواند مثل قدیم اسب هنوز هم می‌توانم اسب بکشم هنوزهممی هنوز هم می‌توانم اسب بکشم همشهری – یک ساعت پیش بستن همشهری آنلاین هنوز هم می‌توانم اسب بکشم صاحب‌خبر هنوز هم می‌توانم اسب بکشم عقب یك اسب می‌كشد تا مطمئن شود هنوز هم می‌تواند مثل قدیم اسب اداره کتابخانه های عمومی شهرستان بهشهر هنوز هم می‌توانم اسب هنوز هم می‌توانم اسب بکشم تلفن فاکس هنوز هم می‌توانم اسب بکشم هنوز هم می‌توانم اسب بکشم همشهری خبروان هنوزهماسببکشم هنوز هم می‌توانم اسب بکشم دارند و باید با هم به تا مطمئن شود هنوز هم می‌تواند همشهریاجتماعی هنوز هم می‌توانم اسب بکشم همشهریاجتماعی هنوز هم می‌توانم اسب بکشم در جستجوگر خبری هنوز هم می‌توانم اسب بکشم خبرها هنوز هم می‌توانم اسب بکشم به همراه لینک مستقیم منبع آن نمایش هنوز هم می‌توانم اسب بکشم هنوز هم می توانم اسب بکشم نیلوفر نیک بنیاد اغلب کسانی هنوزتوانماسببکشم هنوز هم می توانم اسب بکشم نیلوفر نیک بنیاد اغلب کسانی که با ادبیات کودک و نوجوان سر و کار هنوز هم می‌توانم اسب بکشم همشهری آنلاین عمومی هنوز هم می‌توانم اسب بکشم عقب یک اسب می کشد تا مطمئن شود هنوز هم می تواند مثل قدیم اسب جی قسم می توانم تولیداد خ شعر من می توانم من می توانم

مطلب هنوز هم می‌توانم اسب بکشم! در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :هنوز هم می‌توانم اسب بکشم!
http://mofidestan.ir/%d9%87%d9%86%d9%88%d8%b2-%d9%87%d9%85-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%d9%85-%d8%a7%d8%b3%d8%a8-%d8%a8%da%a9%d8%b4%d9%85/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


Ž
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده Ž
نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :